EDK – przygotowanie

TrasaEDKMożna przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych. W nas narodziło się pragnienie pójścia za znaczeniem słowa „droga”. Ono wskazuje ruch, dążenie, przemieszczanie się. I dlatego postanowiliśmy przejść Drogę Krzyżową : pieszo, nocą, tak, by doświadczyć bólu i cierpienia, na własnej skórze poczuć, że dalej już nie da rady… Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Ci, którzy przeszli trasę, mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa… Dlaczego tak ekstremalnie? „Ja uwielbiam długo, pod górę, jak jest ciemno i ciężko, i mam takie doświadczenie, że tak się zmierza do Boga”- twierdzi pomysłodawca tej formy duchowości ks. Jacek WIOSNA Stryczek. Główny koordynator tego wydarzenia, Tomasz Płachno, ukuł nawet termin „miary jednego EDK”, który odpowiada „odległości przebytej od momentu gdy uczestnik poczuje, że już dalej nie może.” Ci którzy już przeszli Ekstremalną Drogę Krzyżową twierdzą, że najważniejsze rozgrywa się właśnie po przekroczeniu tejże granicy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa skierowana jest do osób, które chcą przeżywać swoją wiarę w sposób inny, niż tradycyjny – ekstremalny. Wychodzą ze swoją wiarą z zacisza domów i kościołów i chcą zmierzyć się z trudnościami oraz przeciwnościami. Swoją siłę, czerpią z wiary, ale się z tym nie afiszują – idą w nocy po polnych i mało uczęszczanych drogach, a na trasie obowiązuje ich zasada milczenia. Krzyż nie jest dla nich trudnym obowiązkiem, ale całkowicie dobrowolnym wyzwaniem, które mogą podjąć.

PRZYGOTOWANIE DO EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ

Uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział uczestniczą w niej na własną odpowiedzialność (po podpisaniu stosownej zgody przy zgłaszaniu się i odbieraniu materiałów), a w razie niemożności kontynuowania Drogi, każdy uczestnik zobowiązany jest do samodzielnego zabezpieczenia sobie powrotu do domu (nie zapewniamy na trasie możliwości przewozu uczestników).

Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej tylko pod opieką prawnego opiekuna lub za jego pisemną zgodą. W trasie poruszamy się w grupach składających się z mniej niż 10 osób, zachowując szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego, zwłaszcza na tych fragmentach trasy, które prowadzą po drogach asfaltowych. Powrót z Kalwarii odbywa się we własnym zakresie.

Każdy uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zapewnia sobie we własnym zakresie ekwipunek potrzebny do pokonania trasy wędrówki (jedzenie, picie, latarka, podstawowe opatrunki, odblaski itp.).Zalecamy także zabranie w trasę kijków przeznaczonych do wędrówek pieszych.

Uczestnicy otrzymają przygotowane rozważania Drogi Krzyżowej, mapki wraz ze szczegółową informacją dotyczącą trasy wędrówki. Prosimy każdą grupę o przygotowanie w miarę możliwości brzozowego krzyża oraz zaopatrzenie się w elementy odblaskowe.

Jak co roku obowiązuje zasada milczenia, dzięki której każdy z uczestników będzie mógł głębiej przeżyć Misterium Drogi Krzyżowej i prawdziwie spotkać się z Bogiem. Wyjątkiem od tej zasady są rozważania na każdej ze stacji. W ich trakcie, po przeczytaniu tekstu, można dyskutować na temat znaczenia i sposobu rozumienia danego fragmentu z resztą uczestników. Zasada milczenia obowiązuje od momentu dotarcia na I stację.

Osoby zainteresowane współorganizacją Ekstremalnej Drodze Krzyżowej 2014 z Alwerni, prosimy o kontakt na maila: edk@bernardyni-alwernia.pl Na maila prosimy również kierować wszelkie pytania.

Więcej informacji na stronie: www.edk.org.pl

Komentowanie jest wyłączone.