Ekstremalne Misterium

edk_kalwariaWieczorem 22 marca tego roku już po raz piąty Chrześcijanie, pragnący odkrywać swoją duchowość inaczej, wyjdą z kościoła… Pójdą całą noc. Bez księdza. Milcząc. To nie będzie pielgrzymka. To będzie Ekstremalna Droga Krzyżowa. W nocy pokonają około 40 kilometrów, aby nad ranem dotrzeć do celu – sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dlaczego tak ekstremalnie? „Ja uwielbiam długo, pod górę, jak jest ciemno i ciężko, i mam takie doświadczenie, że tak się zmierza do Boga”- twierdzi pomysłodawca tej formy duchowości ks. Jacek WIOSNA Stryczek. Główny koordynator tego wydarzenia, Tomasz Płachno, ukuł nawet termin „miary jednego EDK”, który odpowiada „odległości przebytej od momentu gdy uczestnik poczuje, że już dalej nie może.” Ci którzy już przeszli Ekstremalną Drogę Krzyżową twierdzą, że najważniejsze rozgrywa się właśnie po przekroczeniu tejże granicy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) ma swoje korzenie w kościele św. Józefa w Krakowie-Podgórzu, w środowisku Stowarzyszenia WIO, skupionego wokół ks. Jacka Stryczka. Właśnie w tym miejscu najwięcej osób rozpocznie swoją EDK, aby zakończyć ją w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z Krakowa do Kalwarii wieść będzie kilka tras wyznaczonych przez organizatorów, z czego dwie będą trasami “samotnymi” – przeznaczonymi do przejścia indywidualnego. Pozostałe trasy uczestnicy będą pokonywać w grupach nie większych niż 10 osób.

Wszystko wskazuje na to, że takie pełne zmagań „wychodzenie z kościoła” w Wielkim Poście bardzo przypadło wiernym do gustu i staje się powoli czymś w rodzaju nowego trendu. Nie dość, że z każdą edycją liczba uczestników podwaja się, to „zarażeni przyjezdni” uczestnicy z lat poprzednich zaszczepiają tę ideę w kilkunastu miejscach w Polsce i Europie. Oprócz Krakowa, w tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa wystartuje z innych miejsc w Polsce, w tym z Bernardyńskiego Sanktuarium Pana Jezusa Ecce Homo w Alwerni. Organizator EDK – duszpasterstwo Męska Strona Rzeczywistości – przewiduje, że w tegorocznej EDK weźmie łącznie udział ponad 2000 osób.

Szczególny nacisk w tej edycji będzie położony na indywidualne przeżycie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększonej liczbie tras “samotnych” (w zeszłym roku była tylko jedna). Oprócz tego, na stronie internetowej www.edk.org.pl oraz na profilu internetowym wydarzenia, każdy będzie mógł znaleźć opis trasy, mapy oraz teksty rozważań, aby przebyć Ekstremalną Drogę Krzyżową sam, w dogodnym dla siebie terminie. Tak więc całkowita liczba osób, które wyruszą na szlak tegorocznej EDK, będzie trudna do ustalenia.

Ekstremalna Droga Krzyżowa skierowana jest do osób, które chcą przeżywać swoją wiarę w sposób inny, niż tradycyjny – ekstremalny. Wychodzą ze swoją wiarą z zacisza domów i kościołów i chcą zmierzyć się z trudnościami oraz przeciwnościami. Swoją siłę, czerpią z wiary, ale się z tym nie afiszują – idą w nocy po polnych i mało uczęszczanych drogach, a na trasie obowiązuje ich zasada milczenia. Krzyż nie jest dla nich trudnym obowiązkiem, ale całkowicie dobrowolnym wyzwaniem, które mogą podjąć.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa została zorganizowana w roku 2009 w Krakowie. Od tego czasu, liczba uczestników tego wydarzenia wzrosła ponad dziesięciokrotnie, pojawiły się nowe trasy wytyczone przez organizatorów w Krakowie, a idea doszła w inne rejony Polski oraz świata – w zeszłym roku EDK odbiła się także w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dane te pokazują, że coraz więcej Chrześcijan pragnie odkrywać swoją wiarę na innej, własnej drodze – ekstremalnej.

Tekst: Organizatorzy EDK

Osoby zainteresowane współorganizacją oraz udziałem w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej 2013 z Alwerni, prosimy o kontakt na maila: edk@bernardyni-alwernia.pl Na maila prosimy również kierować wszelkie pytania.

Fotografia: Pablo Jedo

Komentowanie jest wyłączone.