Inauguracja jubileuszu 400-lecia alwernijskiego klasztoru

W niedzielę, 3 stycznia 2016 r., uroczyście zainaugurowaliśmy rok jubileuszowy 400-lecia istnienia naszego klasztoru. Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza św. o godzinie 15.00. Sprawowali ją ojcowie z krakowskiego konwentu, którego przedstawiciele 400 lat temu dali początek fundacji w Alwerni. Ze względu na nieobecność ministra prowincjalnego o. Jarosława Kani, mszy św. przewodniczył wikariusz prowincji o. dr Józef Kachel, w koncelebrze m.in. oo. Fidelisa Maciołka – gwardiana krakowskiego, Waleriana Chromego, Wenancjusza Stasiuka, Macieja Fryzowicza i Andrzeja Pabina – który wygłosił okolicznościowe kazanie. Mówił m.in. o św. Franciszku, jako ikonie Jezusa, o przesłaniu, jakie daje nam Alwernia – Góra Stygmatów, wreszcie kilka słów powiedział o czasach i okolicznościach fundacji klasztoru. Na koniec mszy o. Kachel poświęcił odnowioną po pożarze świątynię, a także wszystkie znajdujące się w niej odrestaurowane sprzęty m.in. obraz Matki Bożej Apokaliptycznej, który przeszedł w ostatnim czasie gruntowną restaurację. Pochodzi on z XV w., a do Alwerni trafił w 1617 r. z klasztoru krakowskiego, jego autorem jest Franciszek z Węgier, który do zakonu bernardynów wstąpił wraz z synem.

Po Mszy św. uczestniczyliśmy w Koncercie Karnawałowym Kwartetu Smyczkowego QARTE, podczas którego wysłuchaliśmy m.in. porywających tang argentyńskich,wirujących walców, skocznych polek oraz popularnych muzycznych motywów filmowych oraz musicalowowych.

Fot. ©BBiałogłowiczB Właścicielem praw autorskich do zamieszczonych na stronie zdjęć jest ich autor. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Komentowanie jest wyłączone.