Spotkanie artystów w klasztornym ogrodzie

Alwernia_022Pieśń Obudź nadzieję stała się w ostatnich tygodniach swego rodzaju hymnem naszego miasteczka. Chyba nie ma osoby, której piękne słowa i przejmująca muzyka tego utworu nie zapadłyby w pamięci. W wielu naszych domach znalazła się płyta Ecce La Verna zawierająca pieśń Obudź nadzieję, jak również kilka innych utworów podarowanych nam przez krakowskie zakony w geście solidarności w modlitwie.

Do powstania tejże publikacji przyczyniły się osoby nie związane bezpośrednio ze środowiskiem alwernijskiego klasztoru, a jednak wrażliwe na tragedię, która dotknęła nas wszystkich 6 marca 2011r.

Z inicjatywy Panów Adama Szafrańca – autora tekstu i Artura Kaszowskiego – kompozytora i realizatora nagrań, powstała kompozycja, która wzrusza, przypomina i budzi nadzieję. Nie jest to ich pierwsze przedsięwzięcie tego typu. Są oni również autorami między innymi projektu Odpowiem zawierającego 12 utworów, dla których inspiracją była twórczość i osoba Jana Pawła II.

W realizacji projektu zgodziła się wziąć udział światowej sławy sopranistka Pani Zofia Kilanowicz – laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Niezaprzeczalna gwiazda uznawana przez znawców za najwybitniejszy polski sopran jeśli chodzi o twórczość K. Szymanowskiego i H.M.Góreckiego. Zachwycająca talentem wybitna osobowość artystyczna, która ujmuje ciepłem i pogodą ducha, z jaką znosi swoją ciężką chorobę.

Swojego głosu użyczył wspaniałomyślnie również Pan Marcin Jajkiewicz – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Będąc wokalistą zespołu Button Hackers w 2006 roku wyśpiewał pierwszą nagrodę na festiwalu Jedynki w Sopocie. Obecnie pracuje nad swoją solową płytą. W refrenie słyszymy również piękny sopran Pani Wiktorii Bisztygi – solistki w wielu koncertach krajowych i zagranicznych, która od wielu lat występuje z chórem Organum i zespołem instrumentalnym Ricercar w Filharmonii Krakowskiej w repertuarze kolędowym, z których to koncertów dochód przeznaczony jest na rzecz Krakowskiego Hospicjum.

Oprawę muzyczną utworu dopełnił Chór Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Pana Marka Kluzy znanego dyrygenta i pedagoga oraz orkiestra Fresco Sonare pod dyrekcją Pana Tomasza Chmiela.

Nie sposób wymienić wszystkie osoby, które zdobyły się na tak bezinteresowny gest przyjaźni. Trudno wyrazić słowami wdzięczność za pomoc, czas, uwagę i zwyczajne ludzkie ciepło i życzliwość, której doświadczyliśmy. Tym bardziej miło nam było w niedzielę 10 lipca gościć artystów biorących udział w realizacji nagrania płyty „Ecce La Verna” wraz z rodzinami w naszym klasztornym ogrodzie. Ojciec Bolesław oprowadził miłych gości po części mieszkalnej budynków klasztornych gdzie prace remontowe i renowacyjne idą pełną parą. W słoneczne niedzielne popołudnie przy ognisku i kiełbaskach mieliśmy okazję powspominać wspólnie spędzony czas wytężonej pracy i… snuć plany na przyszłość.

Tekst: Anna Górecka

Komentowanie jest wyłączone.