Św. Franciszek, „Transitus” i wielka NIESPODZIANKA!

bpTegoroczne obchody uroczystości św. Franciszka z Asyżu w naszym alwernijskim sanktuarium były, pod każdym względem wyjątkowe. Dlaczego? Już wyjaśniam!

Po nabożeństwie różańcowym wszyscy wierni oczekiwali na rozpoczęcie uroczystej Eucharystii. Gdy organy rozbrzmiały dźwiękami radosnej pieśni, procesja liturgiczna ruszyła do ołtarza. W tym momencie wielu parafian i sympatyków sanktuarium musiało zadać sobie pytanie: kim jest ten nieznajomy kapłan idący na końcu pochodu? Wszelkie wątpliwości rozwiał widok biskupiego pierścienia, pektorału i fioletowej piuski. Uroczystość swojego zakonodawcy, św. Franciszka z Asyżu, zapragnął celebrować z naszym klasztorze nowokonsekrowany biskup krakowski o. Damian Muskus OFM. Niespodziewana wizyta o. bp Damiana, będącego również bernardynem, była dla naszej parafii i konwentu wielkim zaszczytem i wyróżnieniem.

Podczas Mszy Świętej kazanie o franciszkańskim posłaniu wygłosił o. Bolesław, przełożony alwernijskiego klasztoru. O. Gwardian przypomniał, że każdy z nas tworzy Kościół i może jak św. Franciszek nieustannie wlewać nowego ducha zapału i radości w świętą wspólnotę.

Po zakończeniu Eucharystii w uroczystej procesji ze świecami i pochodniami w ręku przeszliśmy z tymczasowej kaplicy do naszej świątyni, ciągle jeszcze noszącej znamiona straszliwego pożaru. W murach remontowanego sanktuarium przeżywaliśmy piękne tradycyjne nabożeństwo franciszkańskie „Transitus”. Słuchając ciepłych dźwięków chorałowej melodii, w tańcu płomieni świec wspominaliśmy błogosławioną śmierć św. Franciszka, czyli przejście jego duszy z tego świata do Nieba. Było to pierwsze nabożeństwo odprawione w naszym kościele od czasu tragicznego pożaru. Po uroczystym błogosławieństwie udzielonym przez o. bp Damiana, każdy ze zgromadzonych mógł osobiście oddać cześć św. Franciszkowi poprzez ucałowanie jego relikwii.

Pragniemy podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy przeżywać święto św. Franciszka z Asyżu tak uroczyście, pięknie i wzruszająco. Jesteśmy szczególnie wdzięczni o. bp Damianowi Muskusowi za pasterską troskę i braterskie wsparcie okazane parafii i współbraciom we franciszkańskim powołaniu. Dziękujemy wspólnocie oo. Bernardynów, liturgicznej służbie ołtarza, Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej, Panu organiście, parafianom oraz wszystkim wiernym, którzy zapragnęli w naszej wspólnocie przeżywać tę wspaniałą uroczystość.

Bogu za wszelkie dobro, którego On jest źródłem, niech będą dzięki!

Tekst: Kuba Biel

Komentowanie jest wyłączone.