Misteria Męki Pańskiej

NP_plakat

Misterium Męki Pańskiej odtwarzane jest w czasie Wielkiego Tygodnia. Przeżywamy wtedy wydarzenia, które miały miejsce w Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

Misteria rozpoczynają się w Niedzielę Palmową o godz. 14.30. W tym dniu szczególnie zapraszamy dzieci. Wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy wzbudza zawsze duże zainteresowanie. Dzieci witają Jezusa, rzucając zielone palmy i wołając radośnie: „Hosanna, hosanna na wysokości!”

W Wielki Czwartek o godz. 18.00 rozpoczyna się Ostatnia Wieczerza. To wielki dzień w życiu Chrystusa, apostołów, a także każdego z nas. W tym dniu przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Nastrój i odpowiedni klimat w świątyni pozwalają nam przeżyć niezapomniane chwile.

W Wielki Piątek o godz. 17.00 – Droga Krzyżowa. Jesteśmy świadkami skazania Jezusa na śmierć, biczowania, dźwigania krzyża, Jego upadków i śmierci na krzyżu. Wszystko to dzieje się na scenach przygotowanych w klasztornym ogrodzie. Wydarzenia te dają nam wiele do myślenia. Słuchając fałszywych oskarżeń u Piłata, niesprawiedliwego wyroku, każdy z nas czuje się po części zdrajcą. Idąc w tłumie Drogą Krzyżową – ulicami naszego miasta, mamy wrażenie, że idziemy z prawdziwym Jezusem. Sceny są tak wiarygodne, że jesteśmy pewni, że dzieje się to naprawdę. Wielu uczestników wzrusza się i bardzo przeżywa Mękę i Śmierć Chrystusa. Te łzy są prawdziwe i szczere, gdy pomyślimy i uświadomimy sobie, że również przez nas samych Jezus umarł na krzyżu, że my swoim zachowaniem i postępowaniem przyczyniamy się do Jego śmierci. Wielu z nas zrozumie, że Jezus umarł również za mnie.

Chwile spędzone na rozpamiętywaniu Męki Jezusa Chrystusa dostarczają nam wielu wzruszeń i głębokich przeżyć religijnych.

WCP_plakat

Fot. ©BBiałogłowicz

Właścicielem praw autorskich do zamieszczonych na stronie zdjęć jest ich autor. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Dodaj komentarz